Vejetaryenlik nedir Vejetaryen türleri?

Vejetaryen beslenme etik bir yaklaşımdır. Sebebi (hayvan hakları, dinsel, kurban edilmeye karşı çıkış) ne olursa olsun vejetaryenlik duygusal bir tavırdır.  Bununla birlikte vejetaryen yaklaşım içinde de ton farkları bulunmaktadır. Ortak özellik hayvansal gıdalara karşı belli bir tavır olarak görülebilir. Farklı vejetaryen yaklaşımların ortak özelliği “kırmızı et yememeleri” ve “sebze/meyve yemeyi” tercih etmeleridir.

Başlıca Vejeteryan Yaklaşımlar :

* Balık Yiyebilen Vejetaryenler (Pesketeryan) : Kırmızı ve tavuk eti yenmez, ama süt, süt ürünleri, yumurta ve balık yenebilir.

* Kırmızı Et Yemeyen Vejetaryenler (Semi-Vejetaryen) : Sadece hayvansal gıda olarak kırımızı et yenmez. Ama süt, süt ürünleri, yumurta, tavuk ve balık yenebilir.

*Yumurta ve Süt Tüketen Vejetaryenler (Lakto-Ovo Vejetaryen) : Hayvan eti yenmez, ama süt, süt ürünleri ve yumurta yenebilir.

*Yumurta Yemeyen Ama Süt Tüketen Vejeteryanlar (Lakto Vejeteryanler) : Hayvan eti ve olası bir yaşamı sona erdirme kaygısıyla yumurta da yenmez. Süt ve süt ürünleri yenebilir.

*Süt Tüketmeyen Ama Yumurta Yiyen Vejetaryenler (Ovo Vejetaryenler) : Hayvan eti, süt ve süt ürünleri yenmez. Ama yumurta yenebilir.

*Sadece Sebze ve Meyve Yiyen Vejeteryanlar (Vegan) : Hayvan eti ve hayvan ürünleri (yumurta, süt ve süt ürünleri) yenmez. Hayvan ürünlerinden giysiler ya da eşyalar kullanılmaz.

Kaynak : Vegetarian Society

2012-07-08T09:21:45+00:00

Bir yorum

  1. […] edinebilirsiniz. Et ve et ürünleri tüketmeyi bıraktığınız zaman artık kendinizi vejetaryen sayabilirsiniz. Bundan sonraki adım hayvanlardan edinilen ürünleri tüketmeme aşaması! Yani […]

Siz de fikrinizi belirtin

5 × three =