Paul McCartney’ den Etsiz Pazartesi

Paul McCartney’in Avrupa’da başlattığı Etsiz Pazartesi kampanyasını destekliyoruz.

Sir Paul McCartney, dünyanın öncü iklim bilimcisinin ve küçük bir Belçika kasabasının izinden gitti ve insanları, haftanın bir günü et yemeyerek karbon emisyonunu azaltmaya çağırdı.

Chris Martin’den Sherly Crow’a kadar ünlüleri de arkasına alan McCartney, bugün, aileleri Pazartesi günleri et yemeyerek küresel ısınmayı yavaşlatmaya davet eden Etsiz Pazartesi kampanyasını düzenledi.

McCartney,’’çoğumuzun çevre mücadelesinin içinde çaresiz hissettiğimizi ve daha temiz, daha savunulabilir, daha sağlıklı bir dünya için anlamlı bir katkı adına verilen tavsiyeleri nasıl sınıflandıracağımızı bilmenin zor olabileceğini düşünüyorum’’ dedi. Haftada etsiz olarak tanımlanmış bir gün olması, çeşitli önemli siyasi, çevresel ve etik konuların doğrudan merkezine giden, herkesin uygulayabileceği anlamlı bir değişiklik olur .

Et tüketimini düşürmenin,sadece iklim değişikliğini yavaşlatmayacağını, aynı zamanda küresel açlıkla savaşmaya yardımcı olup,hayvanların refahını yükselteceğini söyledi.

İlkim değişikliği konusunda dünyanın önde gelen otoritelerinden Dr. Rajendra Pachauri, geçen sene, Observer’a, haftada etsiz bir gün geçirmenin, bireyler için emisyonu düşürmenin en cazip yolu olduğunu söylemişti. Bir Belçika kasabası olan Ghent’in geçen ay her Perşembe’yi etsiz gün yapmayı planladıklarını duyurmasının yanı sıra, bu sene başında, The Guardian, NHS ‘deki hastanelerin de sera gazı emisyonunu durdurma stratejisinin bir parçası olarak mönülerinden eti çıkarttıklarını açıklamıştı.

Et ve iklim değişikliği arasındaki bağlantı senelerdir biliniyor. 2006 tarihli bir Birleşmiş Milletler çalışması,%18 gibi sarsıcı bir oranla insan kaynaklı küresel sera gazı emisyonundan ve kısmen de Amozon’daki ağaç kesimlerinden, hayvancılık endüstrisinin sorumlu olduğunu gösterdi.

Mccartney’in etsiz misyonu , kampanyanın web sitesi için vejetaryen tarifler yaratan Giorgio Locatelli ve Yotam Ottolenghi gibi, bir çok usta aşçı tarafından desteklenmekte. Oliver Peyton ve diğer restoranlar sahipleri etsiz sunumları vurgularken, Linda McCartney Yemekleri de bu mesajı destekliyor. Devam eden kampanya, gelecekte etsiz Pazartesiye katılan ve CO2 emsiyonunu düşüren insan sayısının dikkate değer olacağını umuyor.

GOVINDA ISTANBUL

2012-07-08T10:22:37+00:00

Siz de fikrinizi belirtin

6 + 17 =